رزومه و کاریابی

یکی از مهمترین و کلیدی ترین و شاید اصلی ترین دغدغه همه مهاجرین (اعم از متخصصین و سرمایه گذاران) پیدا کردن کار و یا راه اندازی یک تجارت میباشد اصولا اگر شما بتوانید برای خود درآمدی ایجاد کنید میتوانید زندگی خود را از لحاظ مالی در کانادا تثبیت کنید در مورد کاریابی متخصصین ذکر چند نکته لازم میباشد. اول از همه شما میبایست رزومه نوشته شده قوی داشته باشید. این بدین معنی است که شما در رزومه خود راجع به پروژه هایی که انجام داده اید یا در مورد کارهای روزمره خود جزئیات لازم را قید کنید. (پروژه در چه موردی بوده است؟ شما از چه ابزاری استفاده میکردید؟ زمان انجام آن از کی تا کی بوده است؟بعد از ارسال رزومه پیگیری با کارفرما ضروریست، شاید به دلیل نوع کار شما (مثلا یک فروشنده یا انجام کار اداری) کارفرمای شما میخواهد بداند شما چگونه پیگیری میکنید اگر شما از تجربه کاری خود مطمئن هستید، دلیلی برای اینکه شغل مورد نظر را بگیرید وجود ندارد چرا که ممکن است شما بیش از حد کار مورد نیاز، توانایی داشته باشید و این لزوما یک نقطه قوت برای کارفرما محسوب نمیشود. شما باید از زبان انگلیسی کافی برای گرفتن کار برخوردار باشید. البته بعضی از کارها نیاز به داشتن مهارتهای زبان عالی میباشد (مثلا گویندگی در یک رسانه و یا فروشندگی در یک فروشگاه) ولی مهم برای کارفرما اینست که شما بتوانید با همکاران خود ارتباط صحیح کلامی برقرار نمایید. تقریبا همان زبان انگلیسی را که در مصاحبه مهاجرت بکار برده اید برای کاریابی کافیست. این را بدانید که کارفرمای شما قبل از استخدام شما میخواهد مطمئن شود که شما میتوانید آن کار را انجام دهید و این توانستن لزوما توانایی تخصصی شما نیست.  بسیاری از تازه واردین مهاجر بعد از چند ماه کار مناسب با تحصیل و تجربه خود را نمیتوانند پیدا کنند مایوس شده و از اینکه به این کشور مهاجرت کرده اند پشیمان میشوند.

باید به این عزیزان این امیدواری را داد که مطمئن باشید که هنوز یا به اندازه کافی جستجو نکرده اید و یادر روند جستجوی کار شما اشکالی وجود دارد. چند نمونه از این اشکالات را حسب تجربه در کانادا برای شما مینویسیم

یک) اگر شما به هیچ عنوان در لیست مشاغل موجود نامی (در زبان انگلیسی) از شغل مورد نظر نمیابید میبایست از ترجمه صحیح آن در کانادا مطمئن شود. ممکن است شغل مورد نظر شما برنامه نویسی کامپیوتر هست و شما فقط بدنبال programer میگردید.

خوب باید این را بدانید که این عناوین شغلی هم به تخصص و تجربه شما نزدیک است ولی شما اسمی از آنها نشنیده بودید.

Application developer

Developer

Software Engineer

System Architect

تمامی این عناوین به نوعی مرتبط با شغل برنامه نویسی هستند ولی شما فقط با عنوان برنامه نویس بدنبال آن هستید.

 دو) اگر شما رزومه بطور مرتب به کارفرماهای مورد نظر خود میفرستید ولی اصلا با شما تماس گرفته نمیشود. خوب در اینصورت عیب یابی را از رزومه خود شروع کنید. مطمئن شوید رزومه شما حداقل 60 یا 70 نیازهای کارفرما را جواب گو خواهد بود.

سه) رزومه خود را به آژانسهای کاریابی بفرستید و فقط به ارسال رزومه به کارفرمای اصلی اکتفا نکنید. همچنین همواره ارتباط خود را با دوستانتان حفظ کنید. آنها را از اینکه بدنبال جستجوی کار هستید مطلع کنید. یک نسخه از رزومه خود را برای ایشان بفرستید. این را همیشه همیشه به خاطر بسپارید.85 درصد مشاغل در بازار کار در رسانه ها نیستند و با همینارتباطات یافت میشود. ذکر یک نکته در اینجا بسیار ضروریست. این بدان معنی نیست که دوست شما در فلان شرکت نیاز دارد "پارتی" شما باشد. حتی همینقدر اگر به کارفرمای خود  در همین حد اعلام کند که "من دوستی را از قبل میشناسم و این رزومه ایشان ست" کفایت میکند که به مصاحبه دعوت شوید. در اینصورت فرصت را از دست ندهید و خود را در مصاحبه نشان دهید. 

چهار) بعد از ارسال رزومه حتما با کارفرما پیگیری کنید. چنانچه ایشان نیاز به شما نداشته باشد صراحتا اعلام میکند ولی اگر جواب مشخصی نداده باشد در اکثر موارد هنوز به دنبال شخص دیگری است. شما با هفته ای یکبار پیگیری از ایشان موضوع را جویا شوید. این پیگیری را میتوانید بصورت رسمی با ارسال نامه ای به کارفرما انجام دهید

پنج) شما ارسال رزومه را متوقف نکنید. شما در هر فرصتی میبایست در حال ارسال رزومه صحیح  باشید. منتظر جواب یک کارفرما نباشید. اگر کارفرما به شما دیر زنگ زد و شما در کار دیگری (که خودتان هم علاقه مند هستید) مشغول به کار هستید این مشکل کارفرماست. مگر اینکه از شغل فعلی بنا به هر دلیلی ناراضی هستید و این فرصت خوبی است که آنرا عوض کنید.

 

کارفرما بعد از مصاحبه با شما (و دیگر متقاضیان کار) نیاز به برنامه ریزی دارد و تا استخدام شما ممکن است هفته ها بطول بیانجامد، بنابراین شما این زمان را منتظر نمانید و همچنان بدنبال کار باشید. 

شما در این سایت رسمی وزارت کار کانادا میتوانید برای کار جستجو کنید و چنانچه نمیتوانید زبان انگلیسی و یا فرانسه آنرا متوجه شوید میبایست ابتدا مشکل زبان را حل کنید در غیر اینصورت شما نمیتوانید کار پیدا کنید

Adsense

حساب کاربری

با حساب کاربری وارد شود

آماده اقدام هستید؟

کافیست با یکی از کارشناسان و مشاوران ما تماس بگیرید

کلیک کنید

ارتباط با ما

10265 Yonge St, Unit 100

RichmondHill, Ontario

L4C 4Y7, Canada

 001.905.370.0160

تهران - سید خندان - خ خیرمندی -پلاک 33 واحد 5 

 2287.8271

تلفن مستقیم به کانادا  
 8280.2168  از تهران
021.8280.2168   از موبایل
   
   
arshaweb.com